Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση!!

Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση!!

Αγαπητοί γονείς και μαθητές,

μετά και την σημερινή διαδικτυακή πασχαλινή γιορτή μας (το ζήσαμε κι αυτό…) ήρθε η ώρα για μια βδομάδα ξεκούρασης, χαλάρωσης και ηρεμίας. Να ζήσουμε έστω και μ΄αυτόν τον ιδιαίτερο και περιορισμένο τρόπο, το Πάσχα. Ένα Πάσχα που σίγουρα θα μείνει αξέχαστο σε όλη τη ζωή μας!!!

Όλες αυτές τις προηγούμενες μέρες κουραστήκαμε πολύ. Αγχωθήκαμε, πιεστήκαμε και αρκετές φορές πανικοβληθήκαμε. Όμως το παλέψαμε, αφιερώσαμε αμέτρητες ώρες, βοηθώντας ο ένας τον άλλον, στηρίζοντας ο ένας τον άλλον, αλληλο-επιμορφωθήκαμε και καταφέραμε να κρατηθούμε. Αξίζει ένα μεγάλο μπράβο γι αυτόν τον αγώνα σε όλους μας. Σε καθηγητές, μαθητές και γονείς!!!!

Αυτές οι μοναδικές εμπειρίες όμως που ζήσαμε και ζούμε, κατά τη γνώμη μου, δεν θα πρέπει να παραμένουν στο επίπεδο των επαίνων ή ακόμα και των παραπόνων, αλλά να πάμε ένα βήμα παραπέρα.

Τι κερδίζουμε από την εμπειρία μας και πως θα την μετατρέψουμε σε γνώση για τον εαυτό μας και για τους άλλους. Μια ευκαιρία για επαναξιολόγηση της ζωής μας αλλά και σκέψεις για τον επαναπροσδιορισμό των προτεραιοτήτων της κοινωνίας μας.

Να έχουμε, όλες και όλοι ένα ήρεμο και γεμάτο υγεία Πάσχα και η Ανάσταση να είναι η αρχή της μεγάλης επιστροφής μας σε μια κανονικότητα καλύτερη απ΄ότι την αφήσαμε…

Αθανασάκης Αντώνης

ΥΓ.1. Θα επανέλθουμε σταδιακά στις τηλεδιασκέψεις την Πέμπτη 23/4 και Παρασκευή 24/4 με μονόωρο πρόγραμμα για όλα τα τμήματα και από Δευτέρα 27/4 θα έχουμε κανονικό εβδομαδιαίο πρόγραμμα με δύωρα και τρίωρα.

ΥΓ.2. Γίνονται προσπάθειες έτσι ώστε κάποιες από τις δραστηριότητες που είχαμε στο σχολείο μετά τα μαθήματα να ξεκινήσουν μετά το Πάσχα και διαδικτυακά (εργαστήριο σκίτσου/animation, εκμάθηση νοηματικής γλώσσας, μουσικά βατράχια)

ΥΓ.3. Στο πλαίσιο της συνεργασίας του σχολείου μας με το φεστιβάλ κινηματογράφου Χανίων, είχαμε ξεκινήσει την ιδέα για δημιουργία μιας ταινίας μικρού μήκους –ντοκιμαντέρ, με θέμα τους Χαλικούτηδες στα Χανιά. Τις μέρες που κλείσαμε είχα σκοπό να καλέσω όσα παιδιά ενδιαφέρονται να συμμετέχουν. Επειδή οι διαδικασίες του φεστιβάλ συνεχίζονται διαδικτυακά υπάρχει η πρόταση/πρόσκληση σε μια ομάδα περίπου δέκα παιδιών αλλά και γονέων για συμμετοχή στην ομάδα αυτή. Όσοι μαθητές και γονείς ενδιαφέρονται μπορούν να μου στείλουν σχετικό email. Στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να πάρετε μερικές πρώτες πληροφορίες για τους Χαλικούτηδες.