Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Erasmus+ KA2 Ευρωπαϊκά Προγράμματα Το πρόγραμμα Literature for Everyone – LIFE 2019-1-DE03-KA229-060128 - Program visits

Erasmus Life

Literature for Everyone – LIFE

2019-1-DE03-KA229-060128

Στόχος του προγράμματος είναι να φέρει τους μαθητές πιο κοντά στη λογοτεχνία μέσα από δημιουργικές εργασίες και να την προσεγγίσουν με άλλη σκοπιά και άλλο σκοπό. Όχι ως μάθημα, αλλά ως μια δραστηριότητα επιλογής και ευχαρίστησης. Το δεύτερο χρόνο θα έχουν επιλέξει ένα λογοτεχνικό έργο και θα το επεξεργαστούν για να δημιουργήσουν ένα βασικό σενάριο και να γυρίσουν σκηνές από μια ταινία.

Σχολεία που συμμετέχουν:

1η Συντονιστική συνάντηση:   Φινλανδία, Νοέμβριος 2019

Χειμωνιάτικο τοπίο και κρύο έξω, αλλά μέσα στην αίθουσα εργασίας συνειδητοποιήσαμε ότι είμαστε τυχεροί να αποτελούμε μέλη μιας όμορφης ομάδας καθηγητών από πέντε χώρες. Γνωριστήκαμε τώρα αλλά νιώσαμε όλοι μια οικειότητα και τη διάθεση να συνεργαστούμε για να βγει ένα πρόγραμμα ευχάριστο και εποικοδομητικό για όλους τους συμμετέχοντες, μικρούς και μεγάλους.

Άθρο στα Χανιώτικα Νέα:

Στη βιβλιοθηκη του Πανεπιστημιου Ανατολικης Φιλανδιας στην πολη Γιοενσου      Γευσεις απο τις πεντε χωρες του προγραμματος

Επίσκεψη στην Γερμανία, Φεβρουάριος 2020

Μι α πολύ καλή αρχή με μαθητές! Ζεστή φιλική ατμόσφαιρα, και μπόλικη εργασία: παρουσίαση των χωρών από τους μαθητές με ελεύθερο και δημιουργικό τρόπο, γνωριμία μέσα από την παρουσίαση των «βιογραφικών ανάγνωσης» τους, γρήγορη εκμάθηση λογισμικού για την ηχογράφηση των αφηγήσεων τους και ηχογράφηση σε πολυεθνικές ομάδες. Δοκιμάσαμε γεύσεις από όλες τις συμμετέχουσες χώρες, πήγαμε εκδρομή, παίξαμε, και γυρίσαμε με τις καλύτερες εντυπώσεις!

Δείτε εδώ το άρθρο :    Άρθρο στα Χανιώτικα Νέα

γερμανια-2020   Διεθνης Βιβλιοθηκη Μοναχου2020