Αρχική σελίδα Δραστηριότητες ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ-Various Projects 2013-14 "ΑΛΧΗΜΙΣΤΕΣ" : Η ΟΜΑΔΑ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

2013-14 "ΑΛΧΗΜΙΣΤΕΣ" : Η ΟΜΑΔΑ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

"ΑΛΧΗΜΙΣΤΕΣ" : Η ΟΜΑΔΑ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

YΠΕΥΘΥΝΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ : ΦΙΛΙΟΥ ΕΛΕΝΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΧΟΥ ΘΟΔΩΡΗΣ

h greekalch appar

Η ομάδα εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών του 2ου Γυμνασίου Χανίων " οι αλχημιστές" προετοιμάζονται ενταντικά για τη γιορτή των Φυσικών Επιστημών στις 29 Μαρτίου 2014!

ΑΛΧΗΜΙΣΤΕΣ 1

afisa small giortazontas-700x990

Η μεγάλη γιορτή των φυσικών επιστημών φτάνει, το Σάββατο 29 Μαρτίου
το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών (ΕΚΦΕ) της ΔΔΕ Χανίων η Ένωση Ελλήνων Χημικών Π.Τ Κρήτης και ο Σύλλογος Φυσικών Χανίων διοργανώνουν το «ΓΙΟΡΤΑΖΟΝΤΑΣ ΤΙΣ Φ.Ε. ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ » μια μέρα αφιερωμένη στις Φυσικές Επιστήμες.
Την μέρα αυτή, μαθητές από τα Γυμνάσια 1ο , 2ο Χανίων 1ο ,2ο Ελ.Βενιζέλου Κουνουπιδιανών, Σούδας, Θεοδωρόπουλου, Βουκολιών, Ν.Κυδωνίας θα παρουσιάσουν το πρωί στους συμμαθητές τους αλλά και γενικότερα στο κοινό, ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ. Οι 97 μαθητές και οι μαθήτριές σαν μικροί επιστήμονες θα διδάξουν και θα διδαχθούν σε ένα «Πανηγύρι» των Φυσικών Επιστημών συνδέοντας τις γνώσεις τους με το «κάνω» αποδεικνύοντας την αναγκαιότητα και την ομορφιά του πειραματισμού. Συνεργοί οι 21 καθηγητές τους που τους προετοίμασαν για το μεγάλο αυτό «τόλμημά τους». Το απόγευμα η σκυτάλη δίνεται σε Πανεπιστημιακό Δάσκαλο και στο προσωπικό του ΕΚΦΕ για να συνεχίσουν με ομιλίες και εντυπωσιακά πειράματα.
Ο σκοπός της προσπάθειας αυτής είναι:

• Η ανάδειξη των Φ.Ε ως απαραίτητων ερμηνευτικών κλειδιών για την κατανόηση του κόσμου μας, την δημιουργική αφομοίωση της τεχνολογικής προόδου, και για τη βελτίωση του βιοτικού μας επιπέδου.

• Να ενθαρρυνθούν οι μαθητές και να απομυθοποιήσουν τους όποιους φόβους τους για τις «δύσκολες και ακαταλαβίστικες» Φ.Ε. και να ασχοληθούν με αυτές,

• να αποκτήσουν εμπειρίες και δεξιότητες χρήσιμες στη καθημερινότητα, να αναπτύξουν πνεύμα συνεργασίας, συναισθηματική ωριμότητα και αξίες, με αφορμή τις επιστήμες και τον επιστημονικό τρόπο σκέψης.

• να δημιουργηθεί μία ομάδας μικρών «επιστημόνων» σε κάθε σχολική μονάδα και τέλος,

• το «άνοιγμα» και η παρέμβαση του ΕΚΦΕ και των επιστημονικών Συλλόγων μας στα κοινωνικά δρώμενα των Χανίων.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΠΕΙΡΑΜΑΤΩΝ ΤΩΝ "ΑΛΧΗΜΙΣΤΩΝ" ΤΟΥ 2ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΤΗΝ ΓΙΟΡΤΗ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΣΤΟ ΕΚΦΕ ΧΑΝΙΩΝ:

ΑΛΧΗΜΙΣΤΕΣ 3

ΑΛΧΗΜΙΣΤΕΣ 4