Αρχική σελίδα Δραστηριότητες ΑΔΕΛΦΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΜΕ ΚΥΠΡΟ & ΓΕΡΜΑΝΙΑ - eTwinning 2017 ΑΔΕΛΦΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕ ΤΟ Theodor Litt Schule Michelstadt ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ - Twinning with Theodor Litt Schule Michelstadt of Germany, January 2017

ΑΔΕΛΦΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕ ΤΟ Theodor Litt Schule Michelstadt ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΣ 2017

Υπεύθυνος Καθηγητής: Μιχελάκης Χρήστος

Twinning with Theodor Litt Schule Michelstadt of Germany, January 2017

ADELF GERMANY 1A  ADELF GERMANY 3

ADELF GERMANY 1B   ADELF GERMANY 4

ADELF GERMANY 2

Από τις 18.01 έως και τις 23.01.2017 πραγματοποιήσαμε την πρώτη μας συνάντηση με το Theodor Litt Schule Michelstadt  Γερμανίας, στα πλαίσια ενός προγράμματος ανταλλαγής μαθητών μέσω e-twinning και του μαθήματος των Γερμανικών που διεξάγονται στο σχολείο μας.
H  ιδέα που προήλθε από τον καθηγητή μας κ. Μιχελάκη Χρήστο (ο οποίος οργάνωσε την όλη διαδικασία της επίσκεψης) , βρήκε μεγάλη ανταπόκριση από τον συνάδελφό του κ. Αρετάκη, επίσης καθηγητή Γερμανικών στο σχολείο Theodor Litt Schule  Michelstadt  Γερμανίας. Έλαβε την υποστήριξη και των δύο Διευθυντών των Σχολείων κ. Αθανασάκη και κ. Weis και πλαισιώθηκε με την αγάπη και συνοδεία της καθηγήτριας Γαλλικών του σχολείου μας κ. Παπαδάκη.
Το Michelstadt είναι μία κωμόπολη του κρατιδίου της Έσσης, βρίσκεται στην περιοχή του Odenwald,  και δίπλα από τα σύνορα με την Bαυαρία, έχει περίπου 17.000 κατοίκους, και είναι πολύ κοντά στις μεγαλουπόλεις Φρανκφούρτη, Ντάρμστατ και της θρυλικής Χαιδελβέργης.
Το πρόγραμμα της εκδρομής μας ήταν απλό, με καθημερινό μάθημα στο σχολείο, με επισκέψεις σε μουσεία, κάστρα και πύργους της περιοχής, αλλά ο στόχος και ο σκοπός του ταξιδίου μας, ήταν να γνωρίσουμε καλύτερα το γερμανικό σύστημα εκπαίδευσης, την γλώσσα και την κουλτούρα αυτού του λαού!
Ήταν ένα ταξίδι εμπειρία για μας, συνέβαλε στο να αποβάλουμε τις φοβίες και τις προκαταλήψεις μας για  ένα ξένο λαό, μια κουλτούρα και μια γλώσσα που εάν δεν τα γνωρίσεις από κοντά, ή δεν τα ζήσεις όπως εμείς, τότε μπορείς πολύ εύκολα να τα παρερμηνέψεις. Γνωρίσαμε από κοντά τον τρόπο ζωής των συμμαθητών μας, την καθημερινότητα τους, την στάση τους απέναντι στην μάθηση, στους καθηγητές τους, στα προβλήματα τους και όντως μπορούμε σήμερα να εκτιμήσουμε καλύτερα τον δικό μας κόσμο, αλλά και να ανοίξουμε τα φτερά μας χωρίς ταμπού και υπερβολές.
Τις πέντε αυτές ημέρες, είδαμε ένα σχολείο που μόνο σε κινηματογραφικές ταινίες είχαμε δει έως τώρα. Τάξεις χωρίς πολλούς μαθητές, μεθόδους διδασκαλίας που κάνουν το μάθημα πιο ενδιαφέρον και αναρωτιέσαι πότε πέρασε η ώρα, καθηγητές που δεν χρειάζεται να φωνάζουν, μαθητές ήρεμους που παρουσίαζαν τις εργασίες τους με σεβασμό. Οι συμμαθητές μας πήγαιναν με χαρά στο σχολείο, συναντιόντουσαν και το βράδυ πάλι με χαρά σε αυτό, ήταν το δεύτερο τους σπίτι, το διατηρούσαν καθαρό και σεβόντουσαν οτιδήποτε χρησιμοποιούσαν εντός αλλά και εκτός μαθήματος.
Τα μεσημέρια τρώγαμε στο σχολείο, τα βράδια μαζί με τις οικογένειες που μας φιλοξενούσαν, αλλά το φαγητό μας στην Ελλάδα είναι πολύ καλύτερο και πολύ πιο νόστιμο! Και ο καιρός μας είναι πιο ζεστός και πιο ήπιος ενώ εκεί είχαμε θερμοκρασίες που άγγιξαν και τους -150 C. Παρόλα αυτά όμως συνέχιζαν να λειτουργούν τα πάντα και εμείς ακολουθούσαμε το πρόγραμμα μας χωρίς κανένα πρόβλημα. Ο κ. Kelpert, o δήμαρχος της πόλης, μας υποδέχτηκε με χαρά στο παλιό Δημαρχείο (1282 Φωτ.). Mας απάντησε σε όλα μας τα ερωτήματα, μας ξενάγησε στην γραφική και όμορφη παλιά τους πόλη και μας υποσχέθηκε ότι θα μας επισκεφτεί πολύ σύντομα.
Η ολοήμερη εκδρομή μας στην Χαιδελβέργη ήταν καταπληκτική. Μετά την επίσκεψη μας στο κάστρο και την γνωριμία μας με την ρομαντική εποχή της Γερμανικής Λογοτεχνίας, είχαμε την ευκαιρία να δούμε από κοντά τα γραφικά της σοκάκια, το πολιτισμικά της κέντρα, τα πολλά της αξιοθέατα αλλά και να πάμε για ψώνια και να κάνουμε χαβαλέ με τους γερμανούς συμμαθητές μας!!
Γενικά  περάσαμε υπέροχα, οι Γερμανοί συμμαθητές μας δεν μας έκαναν να νιώσουμε ποτέ μειονεκτικά, μας δέχτηκαν σαν ισότιμα μέλη της οικογένειας τους και η χαρά μας ήταν μεγάλη όταν μας ανακοίνωσε ο κ. Weis να πούμε συγχαρητήρια στις οικογένειες μας για την καλή μας ανατροφή.
Η επίσκεψη αυτή ήταν η πρώτη μας και περιμένουμε με ανυπομονησία  να ανταποδώσουμε την άριστη φιλοξενία τους.