Αρχική σελίδα Δραστηριότητες ΑΔΕΛΦΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΜΕ ΚΥΠΡΟ & ΓΕΡΜΑΝΙΑ - eTwinning ΑΔΕΛΦΟΠΟΙΗΣΗ: ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΜΑΪΟΣ 2011 / Twinning : Our School visits Ypsonas High School of Cyprus May 2011

2o ΣΤΑΔΙΟ ΑΔΕΛΦΟΠΟΙΗΣΗΣ ΜΕ ΚΥΠΡΟ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ 2ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΧΑΝΙΩΝ ΣΤΟ

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΥΨΩΝΑ ΚΥΠΡΟΥ

1-6 ΜΑΪΟΥ 2011

Twinning : Our School visits Ypsonas High School of Cyprus - May 2011

map Cyprus

Στα πλαίσια της αδελφοποίησης του Γυμνασίου μας με το Γυμνάσιο Ύψωνα Λεμεσού , πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στην Κύπρο κατά την εβδομάδα 1 με 6 Μαΐου 2011.

Ο Ύψωνας είναι ένα από τα μεγαλύτερα χωριά της επαρχίας Λεμεσού και  βρίσκεται 7 περίπου χιλιόμετρα δυτικά της πόλης Λεμεσού.

Στην επίσκεψη αυτή πήραν μέρος Μαθητές της Β' Γυμνασίου, γονείς, η διευθύντρια κ.Τζινάκη Μαρία, Καθηγητές του σχολείου κι εκπρόσωποι του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

Τα παιδιά του σχολείου μας φιλοξενήθηκαν σε σπίτια συμμαθητών τους από την Κύπρο. Η υποδοχή, η φιλοξενία και η οργάνωση των επισκέψεων από τον Κυπριακό σύλλογο ήταν υποδειγματική.

Πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις στην Λευκωσία, στα "Φυλακισμένα Μνήματα", στην Λάρνακα, στην Τρόοδο, στην Λεμεσό, στο αρχαίο Θέατρο του Κουρίου , στο Λόφου κ.α.

cyprus1

cyprus2

Τετάρτη 4 Μαϊου 2011 - Η διευθύντρια κ.Τζινάκη παραλαμβάνει αναμνηστική πλακέτα απο τον πρόεδρο του κοινοτικού συμβουλίου κ. 'Αριστο Παλούζα

cyprus2a