Αρχική σελίδα Δραστηριότητες ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΤΖΕΚΤ / School Projects 2015-16 ΠΡΟΤΖΕΚΤ B' ΤΑΞΗΣ "ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΣ ΟΡΙΓΚΑΜΙ"- THE ORIGAMI PROJECT

2015-16 ΠΡΟΤΖΕΚΤ B' ΤΑΞΗΣ "ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΣ ΟΡΙΓΚΑΜΙ"- THE ORIGAMI PROJECT

2015-16 PROJECT B' ΤΑΞΗΣ: "ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΣ ΟΡΙΓΚΑΜΙ"

ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ: ΧΑΤΖΑΚΗ ΜΑΡΙΑ

crane pigeon m2

claws m1

Το βίντεο με τις κατασκευές των μαθητών είναι στο Youtube:   https://www.youtube.com/watch?v=YXN-AhlXERw

Λίγα λόγια για το Πρότζεκτ…

Το θέμα επιλέχτηκε επειδή οι διάφορες καλλιτεχνικές δραστηριότητες είναι μια μορφή εκτόνωσης και μάθησης, όχι καταναγκαστικής, πράγμα πολύ απαραίτητο την σημερινή εποχή. Σκοπός του Πρότζεκτ είναι να καλλιεργηθεί η δημιουργικότητα, η κριτική σκέψη και η φαντασία των μαθητών μέσω της κατασκευής χάρτινων φιγούρων Οριγκάμι. Επισης να αναπτύξουν οι μαθητές δεξιότητες επικοινωνίας, διαλόγου και συνεργασίας μέσα στην ομάδα.

Ιστορικά στοιχεία: Η τέχνη της χαρτοδιπλωτικής Οριγκάμι ξεκίνησε από την Ιαπωνία τον 6ο αι. και σήμερα έχει εξαπλωθεί σε όλο τον κόσμο. Το όνομα origami (που προέρχεται από τις λέξεις oru = διπλώνω και kami = χαρτί) εμφανίστηκε τον 19ο αιώνα. Είναι οι φτηνότερες κατασκευές που μπορεί να κάνει κάποιος, προϋποθέτουν όμως να έχεις δεξιοτεχνία στα χέρια. Οι τεχνικές που υπάρχουν για να μπορέσει κάποιος να δημιουργήσει έργα origami είναι πολλές και καθώς όλο και περισσότεροι άνθρωποι ασχολούνται, νέες ιδέες και μέθοδοι προκύπτουν. Το origami δεν χρησιμοποιείται μόνο ως εικαστική τέχνη και τρόπος διασκέδασης, αλλά έχει εφαρμογές και σε τομείς όπως τα μαθηματικά, η αρχιτεκτονική, τη σχεδίαση επίπλων, την ιατρική (ως μέθοδος θεραπείας) κ.α. Το χαρτί που χρησιμοποιείται για τα origami μπορεί να είναι οποιοδήποτε τετράγωνο χαρτί, υπάρχουν όμως και ειδικά χαρτιά. Κυκλοφορούν σε πολλούς τύπους και χρώματα ανάλογα με τα μοντέλα που θέλει κανείς να φτιάξει. Κατά την διάρκεια του Πρότζεκτ, δουλέψαμε με φύλλα εργασίας κι αναζητήσαμε πληροφορίες στο Διαδίκτυο, όπου υπάρχει άθφονο υλικό. Το μόνο που χρειάζεστε είναι ένα κομμάτι τετράγωνο χαρτί και δεν μπορείτε να φανταστείτε τι μπορείτε να φτιάξετε!!

Τι είπαν οι μαθητές:

• Μου αρέσει και είναι δημιουργικό!
  • Είναι ωραίο, καμιά φορά κουραστικό γιατί δεν μας βγαίνουν τα σχέδια, αλλά περνάμε καλά!
  • Χρειάζεται αρκετή εξάσκηση, όμως περνάμε την ώρα μας δημιουργικά.
  • Μάθαμε να φτιάχνουμε μερικά Οριγκάμι, όπως πουλιά και αστέρια νίντζα κι ήταν ωραία! Υπάρχουν άπειρα σχέδια που μπορείς να κάνεις.