Αρχική σελίδα Δραστηριότητες ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ - Cultural Programs 2014-15 Το συναρπαστικό ταξίδι του 2ου Γυμνασίου Χανίων. Από το χθες στο σήμερα!

ΣΧΟΛ.ΕΤΟΣ   2014-15

SCHOOL OLD

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΕ ΘΕΜΑ:

Το συναρπαστικό ταξίδι του 2ου Γυμνασίου Χανίων.

Από το χθες στο σήμερα!

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ: Ρουκουνάκη Χαρά  (ΠΕ 02)

ΤΑΞΗ: όλες οι τάξεις του Γυμνασίου   ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΑΘΗΤΩΝ: 15

ΩΡΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ: Πέμπτη 2-4μ.μ.

RETHYMNO 1

*  το σχετικό ΒΙΝΤΕΟ είναι αναρτημένο στο ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ:

ΟΝΟΜΑΤΑ ΜΑΘΗΤΩΝ:

Κοκοτσάκης Νίκος Α2

Κονταράκης Αντρέας Α2

Κουτσονικολής Νίκος Α3

Μαυροματάκης Εμμανουήλ Α3

Νικολαράκου Μιχαέλα Α4

Παντελάκη Βερενίκη Α4

Παντιέρα Αναστασία Α4

Παπαμιχελάκης Δημήτρης Α4

Παπουτσιδάκη Χρυσούλα Α4

Μπρεδολόγου Αντωνία Β3

Παντελάκη Νίκη Β3

Πιρπινάκης Ελευθέριος Α4

Πισσαδάκη Σωτηρία Α4

Δασκαλάκης Παύλος Γ1

Παπαδόσηφος Ιωσήφ Α4

ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟΙ ΣΤΟΧΟΙ

1.να γνωρίσουν οι μαθητές την ιστορία του σχολείου τους

2.να ανακαλύψουν τη γνώση μέσα από την έρευνα των πηγών, τον έλεγχο και τη διασταύρωση των πληροφοριών

3.να ελέγχουν την ορθότητα και την αξιοπιστία των πηγών της πληροφόρησής τους

4.να γνωρίσουν τα βήματα για να παίρνουν συνεντεύξεις

5.να αναπτύξουν την κριτική τους ικανότητα και να διευρύνουν τους πνευματικούς τους ορίζοντες

6.να καλλιεργήσουν δεξιότητες συνεργασίας και διαλόγου

Αντικείμενο ήταν η δημιουργία ντοκιμαντέρ με θέμα την ιστορία του 2ου Γυμνασίου Χανίων: https://www.youtube.com/watch?v=fiFDMYRROhk

Istoria sx 2014

ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ

Στις συναντήσεις της ομάδας οι μαθητές

Πρώτα ανατρέξαμε στα αρχεία του σχολείου μας, ψάχνοντας παλιά πρακτικά συνεδριάσεων των συλλόγων καθηγητών και μητρώα μαθητών. Αφιερώσαμε πολύ χρόνο στη μελέτη ποινολογίων, καταγράφοντας και σχολιάζοντας παραβατικές πράξεις μαθητών, καθώς και τις κυρώσεις που επιβάλλονταν σε αυτούς. Παράλληλα, ανακαλύψαμε παλιά και ξεχασμένα βιβλία που στις αποθήκες του σχολείου. Τα μεταφέραμε στη νέα βιβλιοθήκη και τα μελετήσαμε.

Γνωρίσαμε από κοντά διαφόρων ηλικιών αποφοίτους του δικού μας σχολείου. Κάθε Πέμπτη μεσημέρι έρχονταν στο σχολείο με φωτογραφίες και υλικό και οι μαθητές της ομάδας τους έπαιρναν συνεντεύξεις με ερωτήσεις που είχαν προετοιμάσει. Μαζί με τους απόφοιτους κάναμε αναδρομή και σε παιχνίδια που έπαιζαν αυτοί στα μαθητικά τους χρόνια.

Αποκορύφωμα ήταν η τελική μας συνάντηση το Μάιο, όπου όλοι μαζί συγκεντρωθήκαμε στην ίδια σχολική τάξη, σε κάθε θρανίο ένας παλιός απόφοιτος κι ένας τωρινός μαθητής, και συζητήσαμε για το χθες και το σήμερα του σχολείου μας.

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΑΣ

1. Όλο αυτό το υλικό αξιοποιήθηκε για τη δημιουργία  ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ. Αυτό προβλήθηκε για πρώτη φορά επίσημα στο Μαθητικό Συνέδριο με θέμα την ιστορία των σχολείων που πραγματοποιήθηκε το Μάιο του 2015 στο Πνευματικό Κέντρο Χανίων.

Έπειτα, το ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ αναρτήθηκε και στο διαδίκτυο  (βλ. τον σχετικό σύνδεσμο:   https://www.youtube.com/watch?v=fiFDMYRROhk)

2. Η Παρουσίαση της εργασίας μας για το σχολείο έγινε στο Θέατρο Βλησίδη στα μέσα του Μάη.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ

• Μάρτιος 2015   Ποταμίδα Κισάμου. Μουσείο Σχολικής Ζωής

POTAMIDA 1

POTAMIDA 2

• Απρίλιος 2015  Αμνάτος Ρεθύμνου. Μουσείο Σχολικής Ζωής.

AMNATOS 1

AMNATOS 2

• Ρέθυμνο. Κέντρο Μελέτης και Έρευνας της Ιστορίας της Εκπαίδευσης και του Διδασκαλικού Επαγγέλματος.

RETHYMNO 2

ΔΡΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ

Συνεντεύξεις από αποφοίτους

Τακτοποίηση βιβλίων στην καινούρια βιβλιοθήκη του σχολείου

Δημιουργία ντοκιμαντέρ

sx1

sx2

ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΦΟΡΕΙΣ

Συνεργασία με αποφοίτους του 2ου Γυμνασίου Χανίων διαφόρων ηλικιών

Συνεργασία με μουσεία σχολικής ζωής (Ποταμίδα, Αμνάτος)

Συνεργασία με το Κέντρο Μελέτης και Έρευνας του Διδασκαλικού Επαγγέλματος στο Ρέθυμνο

Συνεργασία με το Κινηματογραφικό Εργαστήρι Χανίων και τον κ. Θωμαδάκη Θεόδωρο

• Ηλεκτρονική ανάρτηση του ντοκιμαντέρ στην ιστοσελίδα του σχολείου και στο youtube https://www.youtube.com/watch?v=fiFDMYRROhk

ΠΑΡΑΔΟΤΕΑ

•  Όλο το υλικό που συγκεντρώθηκε, αξιοποιήθηκε για τη δημιουργία του ντοκιμαντέρ.
  • Διασκευή τραγουδιού για το σχολείο από το μαθητή Κονταράκη Ανδρέα.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Οι μαθητές που συμμετείχαν στο πρόγραμμα ανταποκρίθηκαν επιτυχώς σε όλους τους παιδαγωγικούς στόχους που τέθηκαν από την αρχή.