2014-15 Oμάδα Σκίτσου-Animation

2014-15 ΟΜΑΔΑ ΣΚΙΤΣΟΥ-ANIMATION

Skitso 2014

YΠΕΥΘΥΝΗ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ: ΚΥΡΙΤΣΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ (ΠΕ 15)

ΤΑΞΗ: Α' , Β? , Γ? ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΜΑΘΗΤΕΣ: 18 (AΓOΡIA:8, ΚΟΡΙΤΣΙΑ:10)

ΩΡΑ: ΤΕΤΑΡΤΗ 2-3.30 μ.μ.

Η ομάδα σκιτσογραφίας ? animation σε συνεργασία με τον εξωτερικό συνεργάτη κ.Μάριο Ιωαννίδη (σκιτσογράφος, animator) ασχολήθηκε με τι είναι κινούμενο σχέδιο και πως δημιουργείται.

Στη συνέχεια αναπτύχθηκαν οι 12 δώδεκα βασικές αρχές του animation (καμπύλες, συγχρονισμός, υπερβολή κλπ.), μέσα από παραδείγματα. Με τη βοήθεια του διαδραστικού πίνακα και του βιντεοπροβολέα, τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να δουν άμεσα τα σκίτσα τους να αποκτούν κίνηση.

Προχωρώντας, τα παιδιά δημιούργησαν μικρές σκηνές animation, όπως την μπάλα που αναπηδάει, έναν χαρακτήρα που περπατάει/ τρέχει, ενώ διδάχτηκαν επίσης και την τεχνική της μεταμόρφωσης.

Στη συνέχεια ασχοληθήκαμε με τον ήχο και τους διαλόγους, κάνοντας ντουμπλάζ σε υπάρχουσες ταινίες.

Για να ολοκληρώσουμε την επαφή μας με την ταινία κινουμένων σχεδίων, μάθαμε για το storyboard και φτιάξαμε τον δικό μας πάνω σε έναν μύθο του Αισώπου.

Συνοψίζοντας όλα τα μαθήματα, τα παιδιά έφτιαξαν τη δική τους ταινία, ακολουθώντας όλη τη διαδικασία, γράφοντας δηλαδή αρχικά το σενάριο, ηχογραφώντας τους διαλόγους, σχεδιάζοντας τα φόντα, τους χαρακτήρες κλπ.

Καθόλη τη διάρκεια των μαθημάτων, με αφορμή το κινούμενο, έγιναν και πολλές αναφορές στο σκίτσο και στον τρόπο σχεδίου. Πως δηλαδή αρχίζοντας από απλά σχήματα πάμε στα πιο περίπλοκα, πως σχεδιάζονται πρόσωπα, εκφράσεις, χαρακτήρες ή ακόμα και σκηνοθετικά πως στήνουμε τη σκηνή μας. Στο τέλος κάθε μαθήματος υπήρξε προβολή μικρού μήκους ταινίας animation, ώστε να έρθουν τα παιδιά σε επαφή με τις πολλές διαφορετικές τεχνικές που μπορεί να έχει αυτός ο τρόπος έκφρασης.

Πολλά συγχαρητήρια στις μαθήτριές μας Διγαλάκη Ειρήνη και Τσελέντη Δέσποινα από την Ομάδα Σκίτσου, για το 1ο Βραβείο που κέρδισαν στον Πανελλήνιο διαγωνισμό διαφημιστικού σποτ με θέμα το "Δικαίωμα στη ζωή" (διαφημιστική καμπάνια κατά των ναρκωτικών).
Πολλά συγχαρητήρια επίσης και στον εκπληκτικό μας Δάσκαλο Μάριο Ιωαννίδη που ταξιδεύει τα παιδιά μας στον υπέροχο κόσμο των κινούμενων σχεδίων!!

skitso15 1

Δείτε το βίντεο "Δικαίωμα στη ζωή" εδώ:

skitso15 2

Τα σκίτσα των μαθητών μας για την συμμετοχή μας στον διαγωνισμό με θέμα «Ο πλανήτης Γη εκπέμπει SOS» είναι:

skitso1

skitso2