2014-15 ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

YΠΕΥΘΥΝΟΣ : Αθανασάκης Αντώνιος (Διευθυντής)

Βοηθός: Καλαϊτζίδου Φωτεινή

Ημέρα συνάντησης : Πέμπτη 6-8 μ.μ.

Aρχίσαμε με έναν κύκλο θεωρητικών μαθημάτων σχετικά με την κινηματογραφική τέχνη και τον τρόπο δημιουργίας ταινιών μικρού μήκους, μετά οι μαθητές χωρίστηκαν σε μικρές ομάδες των τριών έως πέντε μαθητών και ξεκίνησαν να δημιουργούν τις δικές τους ταινίες μικρού μήκους. Ο ενθουσιασμός των μαθητών ήταν μεγάλος και τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά. Όλες οι ομάδες κατάφεραν να υλοποιήσουν τους στόχους τους και δημιούργησαν με συνεργατικό τρόπο, το δικό τους σενάριο, έκαναν μόνοι τους τα γυρίσματα και στο τέλος το μοντάζ. Επίσης η ταινία όλης της ομάδας «εκτός ύλης» συμμετείχε στον πανελλήνιο διαγωνισμό ταινιών μικρού μήκους και απέσπασε το δεύτερο βραβείο.

Είναι ιδιαίτερα σημαντική η συμβολή του εξωτερικού συνεργάτη Θοδωρή Θωμαδάκη, δημιουργού του Κινηματογραφικού Εργαστηρίου Χανίων, με τον οποίο συνεργαζόμαστε στην υλοποίηση του προγράμματος.

εκτος υλης

Μπορείτε να δείτε την φετινή μας ταινία (¨Εκτός Ύλης") εδώ:

cinema 2014

cinema2015 3

Η φετινή μας ταινία με τον τίτλο "Εκτός 'Υλης"   (https://www.youtube.com/watch?v=0KDnQ3Bbk8k ) πήρε το 2ο Βραβείο στην κατηγορία πρωτότυπης μουσικής στον 5ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μαθητικών Ταινιών Μικρού Μήκους έλαβαν οι μαθητές του 2ου Γυμνασίου Χανίων Χριστίνα Γούργουρα και Γιώργος Μπραουδάκης, μέλη της κινηματογραφικής ομάδας του σχολείου.
Τον 5ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ταινιών Μικρού Μήκους διοργανώνει η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας, η Διεύθυνση Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και η ΝΕΡΙΤ, Υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας.

Η κινηματογραφική ομάδα του 2ου Γυμνασίου συμμετείχε για δεύτερη φορά, προσθέτοντας ένα ακόμη βραβείο στην συλλογή της. Την πρώτη φορά που συμμετείχε με την ταινία ?saved by the bell? έλαβε το 2ο βραβείο καλύτερης ταινίας και φέτος με το ?εκτός ύλης? κέρδισε το βραβείο ?πρωτότυπης μουσικής?.