2014-15 ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ

volunteer      ΣΧΟΛ.ΕΤΟΣ 2014-15

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ

??ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ??

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ: ΝΤΑΜΠΑΚΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ

ΤΑΞΗ: Α' , Β? , ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ   ΜΑΘΗΤΕΣ: 9

ΩΡΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ: ΠΕΜΠΤΗ 2-4 μ.μ.

ΜΑΘΗΤΕΣ:

1.Διγαλάκη Μαρία(Κ),Α1

2.Κακούρη Πελαγία(Κ),Α1

3.Κανδανολέων Άννα(Κ),Α1

4.Μακρή Ερατώ(Κ),Β3

5.Μηλαθιανάκης Αντώνης(Α),Β3

6.Μπαιλάκη Ιωάννα(Κ),Β3

7.Μπελτράμε Ελίζα(Κ),Β3

8.Μπομπολάκη Στέλλα(Κ),Α4

9.Μπουτζουκάκη Στέλλα(Κ),Β3

Ethelontismos 2014

Παιδαγωγικοί Στόχοι:

1.Να αποκτήσουν οι μαθητές γνώσεις Πρώτων Βοηθειών

2.Να αποκτήσουν οι μαθητές ψυχραιμία σε στιγμές κρίσης

3.Να συνειδητοποιήσουν την αξία της προσφοράς και του εθελοντισμού

4.Να καλλιεργήσουν οι μαθητές δεξιότητες συνεργασίας και διαλόγου

5.Να καλλιεργηθεί η κριτική σκέψη και η δεξιότητα λήψης αποφάσεων

6.Να αντιμετωπίζουμε τους φόβους μας με ειλικρίνεια και θάρρος

Μεθοδολογία υλοποίησης:

Αρχικά,παρουσίασαν οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες τα διάφορα συστήματα του ανθρώπινου οργανισμού , τα προβλήματα που προκύπτουν σ΄αυτά και τους τρόπους αντιμετώπισης αυτών.Η Ομάδα των Κακούρη-Διγαλάκη-Κανδανολέων παρουσίασε το δέρμα,τα εγκαύματα, τη θερμοπληξία και την υποθερμία καθώς και τους τρόπους αντιμετώπισης τους.Η ομάδα των Μπουτζουκάκη-Μπελτράμε-Μακρή παρουσίασε το μυοσκελετικό σύστημα,τις κακώσεις του και τους τρόπους αντιμετώπισης τους.Ο Μηλαθιανάκης και η Μπομπολάκη παρουσίασαν το κυκλοφορικό σύστημα , τα εμφράγματα και τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις.Όλες οι παραπάνω παρουσιάσεις έγιναν σε PowerPoint .Eπίσης,έγινε παρουσίαση της Καρδιοαναπνευστικής Αναζωογόνησης από τον κύριο Νίκο Γιαννακάκη ,εθελοντή Πρώτων Βοηθειών με μεγάλη πείρα και εμπειρίες ,καθώς και της μεθόδου Χάιμλιχ.

Μετά από κάθε παρουσίαση,ακολουθούσε συζήτηση και ζωντανός διάλογος με πολλές απορίες και ενδιαφέρον .Στα παιδιά άρεσε ιδιαίτερα η εξάσκηση στην πράξη των μεθόδων ΚΑΑ αλλά και Χάιμλιχ, τις οποίες κάναμε πολλές φορές επανάληψη για να βεβαιωθούμε ότι όλοι οι μαθητές τις έχουν εμπεδώσει.

Εκπαιδευτικές Επισκέψεις:

Φαρμακείο απέναντι από το σχολείο μας

Τμήμα Ερυθρού Σταυρού Χανίων

Δράσεις που πραγματοποιήθηκαν:

Aγορά φαρμακευτικού υλικού για το φαρμακείο του σχολείου μας

Συζήτηση με συμμαθητές μας για τις κακές συνέπειες της αλόγιστης χρήσης φαρμάκων

Συνεργασίες με άτομα και φορείς:

Συνέντευξη από τον κύριο Νίκο Γιαννακάκη,εθελοντή Πρώτων Βοηθειών

Συνέντευξη από τον κύριο Γιάννη Κατσικογιάννη, υπαρχηγό του τμήματος Ερυθρού Σταυρού Χανίων και την κυρία Στέλλα Γεωργεδάκη,ενεργό μέλος των Σαμαρειτών Χανίων   στους χώρους του Ερυθρού Σταυρού και ενημέρωση για τις δράσεις τους

Αποτελέσματα:

Oι μαθητές που συμμετείχαν στο πρόγραμμα ένιωσαν συγκινήσεις και έντονα συναισθήματα,η περιέργεια και η φιλομάθειά τους ικανοποιήθηκαν στο μέγιστο βαθμό και νιώθουν πλέον ότι εάν κάτι τύχει,θα ανταποκριθούν με ψυχραιμία και υπευθυνότητα.Έχουν πλέον αυτοπεποίθηση και σιγουριά ότι αν κάτι πάθει κάποιος οικείος τους,θα βοηθήσουν επαρκώς.