Αρχική σελίδα Δραστηριότητες ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ - Health Education 2011-12 ΔΙΑΦΥΛΙΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ-ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ

2011-12 ΔΙΑΦΥΛΙΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ-ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ

exofyllo ag

• ΔΑΣΚΑΛΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
  • ΗΛΙΑΚΗ ΕΛΠΙΔΑ
  • ΚΑΠΑΡΑΚΗ ΕΛΕΝΗ
  • ΚΑΠΟΥΡΑΝΗ ΜΑΡΚΕΛΑ
  • ΚΟΝΤΑΡΑΚΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
  • ΚΟΥΚΛΑΚΗ ΕΛΕΝΗ
  • ΛΑΟΥΕΡΣ ΙΑΣΩΝΑΣ
  • ΛΙΝΑΡΑΚΗ ΧΡΥΣΗ
  • ΜΑΛΙΝΔΡΕΤΟΥ ΜΙΚΑΕΛΑ
  • ΜΑΝΙΟΥΣΑΚΗ ΚΑΤΕΡΙΝΑ
  • ΜΑΡΑΓΚΟΥΔΑΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
  • ΜΑΡΚΕΤΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
  • ΜΗΤΣΚΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ
  • ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
  • ΜΠΑΣΚΑΛΗ ΚΥΡΙΑΚΗ
  • ΜΠΙΤΣΑΚΗΣ ΜΥΡΩΝ
  • ΣΕΡΡΗΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ
  • ΧΑΤΖΗΔΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

Πρωταρχικός σκοπός του προγράμματος ήταν η ενημέρωση των μαθητών και μαθητριών σε ζητήματα σεξουαλικής αγωγής και η ανάπτυξη υπεύθυνης συμπεριφοράς των εφήβων στις διαφυλικές σχέσεις, παράλληλα δουλεύτηκαν και επιμέρους θέματα της Αγωγής υγείας.

Μερικά από τα θέματα που δουλέψαμε με βιωματικές ασκήσεις, με προσομοίωση,  με έρευνα, με παρατήρηση,  με μελέτη περίπτωσης,  με δραματοποίηση,  με ομαδικές εργασίες, με παιχνίδια κίνησης, καλλιτεχνικές δημιουργίες,(ζωγραφική, αφίσες, κολάζ), με παρακολούθηση ομιλιών από ειδικούς είναι τα παρακάτω:

• Η αναγνώριση των δύο φύλων (βιολογικά, συναισθηματικά, κοινωνικά)
  • Η συνειδητοποίηση της ιδιαιτερότητας των διαφυλικών σχέσεων (επικοινωνία, σχέσεις)
  • Η κατανόηση της εφηβείας ως φάσης μετάβασης από την παιδική ηλικία στην ενηλικίωση
  • Βασική ενημέρωση για τα σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα από ειδικούς
  • Η σεξουαλική επαφή με υπευθυνότητα.
  • Η κατανόηση των κινδύνων από την πρόωρη σεξουαλική δραστηριότητα.
  • Η ενημέρωση για τα νοσήματα που μεταδίδονται με τη σωματική επαφή.
  • Η συσχέτιση του σεξ με το συναίσθημα και όχι με το μιμητισμό, την υποχρέωση, την υποχώρηση.
  • Η δυνατότητα να παίρνουν αποφάσεις συνείδησης και όχι παρόρμησης.

Εκτός από την ενασχόληση μέσα στην τάξη, η ομάδα και οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου ενημερώθηκαν σε θέματα πρόληψης, αντισύλληψης & για τα σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα από τη γυναικολόγο του Γενικού Νοσοκομείου Χανίων Ζήσιου Αικατερίνη σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο Παλιό Τελωνείο Χανίων.

ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

agogi1