Αρχική σελίδα Δραστηριότητες ΘΕΑΤΡΙΚH ΟΜΑΔA - Theatre Group 2019 ΔΡΑΜΑΤΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΞΕΝΑΓΗΣΗ ΑΠΟ ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΑΠΤΕΡΑ

2019 ΔΡΑΜΑΤΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΞΕΝΑΓΗΣΗ ΑΠΟ ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΑΠΤΕΡΑ

2019 ΔΡΑΜΑΤΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΞΕΝΑΓΗΣΗ ΑΠΟ ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΑΣ

ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΑΠΤΕΡΑ

ΤΡΙΤΗ 19-3-2019

apt2

Οι πανέμορφες μούσες και οι δαιμονικές σειρήνες του 2ου Γυμνασίου Χανίων ταξίδεψαν τους μαθητές του δημοτικού σχολείου Τσικαλαριών στους μαγικούς τόπους της αρχαίας Απτέρας!!!!

Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στις Μούσες μας: Κοκοτσάκη Άννα, Κουκουράκη Μάρθα, Παπαδομανωλάκη Ελευθερία, Πατεράκη Μάγδα, στις Σειρήνες μας: Αδαμάκη Μαργαρίτα, Γιακουμάκη Σοφία, Γιάντσεβα Βάσια, Σαπουνάκη Έλενα και στον μοναδικό Θεό μας: Αγγελάκη Νίκο.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ τον φύλακα άγγελο της αρχαίας Απτέρας, Κύριο Μαστραντωνάκη Γιώργο για την αμέριστη βοήθειά του σε ότι του ζητήσαμε, την συνάδελφο Ελευθερία Χατζηδάκη για το υπέροχο και δημιουργικό Μακιγιάζ, τον συνάδελφο Χρήστο Ραχιώτη για τις τελικές σκηνοθετικές συμβουλές του, την κ.Ντόρα Βούρου για την "θεϊκή' στολή που μας προμήθευσε, την οικογένεια Παπαδομανωλάκη για την ευγενική προσφορά της να μας μεταφέρει για την κυριακάτικη πρόβα μας, στην Ιωάννα Ζουριδάκη για την βοήθειά της στην κυριακάτικη πρόβα, στον πρώην μαθητή μας και νυν συνεργάτη μας Κώστα Σπανουδάκη που ήρθε μαζί μας για να αποθανατίσει αυτές τις υπέροχες στιγμές και στην αγαπημένη φίλη φωτογράφο Ελένη Παλιός που αποθανάτισε το υπέροχο αυτό δρώμενο!!!!

Πως πήρε το όνομα της η Απτέρα:

Οι Σειρήνες έχασαν στον μουσικό διαγωνισμό με τις Μούσες και αναγκάστηκαν να φύγουν μακρυά!! Από τη στεναχώρια τους όμως τους έπεσαν τα φτερά και έμειναν άπτερες!!!! Προς τιμή τους λοιπόν ονομάστηκε ο ιερός αυτός τόπος ... Άπτερα!!!!

apt9

apt8