2019 ΠΕΖΟΠΟΡΙΑ ΣΤΟ ΦΑΡΑΓΓΙ ΤΟΥ ΔΙΚΤΑΜΟΥ

ΠΕΖΟΠΟΡΙΑ ΣΤΟ ΦΑΡΑΓΓΙ ΤΟΥ ΔΙΚΤΑΜΟΥ

ΚΥΡΙΑΚΗ 20-10-2019

Το φαράγγι του Δικτάμου ξεκινάει 21χλμ ανατολικά των Χανίων, δίπλα στο χωριό Κατωχώρι σε υψόμετρο 300μ, και καταλήγει 8χλμ ανατολικότερα, στο χωριό Φαράγγι σε υψόμετρο 40μ, δίπλα στο χωριό Στύλος της επαρχίας Αποκορώνου. Γι’ αυτό είναι επίσης γνωστό με το όνομα Φαράγγι Κατεχώρι ή Φαράγγι Στύλου. Μέσα από το φαράγγι διέρχεται ο βασικός παραπόταμος του Ποταμού Κυλιάρη που πηγάζει βόρεια της κορυφής Μαύρη των Λευκών Ορέων κι εκβάλει στις Καλύβες.

Η πεζοπορία μέσα στο φαράγγι δεν είναι ιδιαίτερα εύκολη, καθώς υπάρχουν σημεία που θέλουν σκαρφάλωμα, και διαρκεί περίπου 3 ώρες.

Το φαράγγι είναι πολύ όμορφο και καταπράσινο με θεόρατα πλατάνια, ενώ στις κρημνώδεις πλαγιές του φύεται το σπουδαίο ενδημικό βότανο της Κρήτης δίκταμος ή έρωντας.

Εμείς το κάναμε σε 5 ώρες, αλλά η ώρα πέρασε ευχάριστα μια και το τοπίο ήταν υπέροχο. Στην πεζοπορία αυτή είχαν έρθει Καθηγητές, γονείς και μαθητές του σχολείου.

diktamo1

diktamo2