Αρχική σελίδα Δραστηριότητες ΕΚΔΡΟΜΕΣ+ΠΕΖΟΠΟΡΙΕΣ-Excursions & Hiking Activities 2015 2η ΔΙΑΣΧΙΣΗ ΤΟΥ ΦΑΡΑΓΓΙΟΥ ΤΗΣ ΙΜΠΡΟΥ 11-10-2015

2015 2η ΔΙΑΣΧΙΣΗ ΤΟΥ ΦΑΡΑΓΓΙΟΥ ΤΗΣ ΙΜΠΡΟΥ 11-10-2015

2η ΔΙΑΣΧΙΣΗ ΤΟΥ ΦΑΡΑΓΓΙΟΥ ΤΗΣ ΙΜΠΡΟΥ

ΚΥΡΙΑΚΗ 11-10-2015

ibros5

Είναι η δεύτερη φορά που μαθητές, Καθηγητές καθώς και γονείς του σχολείου μας διασχίζουν το υπέροχο αυτό φαράγγι. Η πρώτη αντίστοιχη εκδρομή έγινε πριν από 3 χρόνια. Είναι το δεύτερο σε επισκεψιμότητα φαράγγι του Νομού Χανίων κι ένα από τα ομορφότερα.

Συνοδοί: κ.Φίλλης, κ.Δασκαλάκης, κ.Χατζάκη

Φωτογραφίες: Χατζάκη Μαρία

Πληροφορίες για το φαράγγι:

Το μεγάλο φαράγγι της Ίμβρου στα Σφακιά είναι ένα από τα βαθύτερα και πιο στενά φαράγγια της Κρήτης. Το φαράγγι ξεκινάει λίγο νοτιότερα από το χωριό Ίμβρος στο οροπέδιο Ασκύφου, για να καταλήξει μετά από περίπου 5 χιλιόμετρα στο χωριό Κομιτάδες κοντά στην παραλία του Φραγκοκάστελλου.

Τα τοιχώματά του ορθώνονται κάθετα σε ύψος 300 μέτρων ενώ το πλάτος του σε ορισμένα σημεία δεν ξεπερνά τα 2 μέτρα. Η διάβασή του είναι σχετικά εύκολη, μπορεί να γίνει σχεδόν όλο το χρόνο - με προσοχή από το Φθινώπορο μέχρι και την Άνοιξη - και απαιτεί περίπου 3 ώρες πεζοπορίας μέχρι τους Κομιτάδες.

Ενώ στην αρχή της διαδρομής το τοπίο είναι γυμνό, σταδιακά και όσο τα τοιχώματα του φαραγγιού ψηλώνουν, το τοπίο αλλάζει και γίνεται ολοένα και πιο εντυπωσιακό. Βελανιδιές και πικροδάφνες φυτρώνουν στις σχισμές των βράχων ενώ λίγο χαμηλότερα η κοίτη του γίνεται δασωμένη, γεμάτη με μεγάλα πεύκα, βελανιδιές και πλατάνια.

imbros1

imbros3