Αρχική σελίδα Δραστηριότητες ΕΚΔΡΟΜΕΣ+ΠΕΖΟΠΟΡΙΕΣ-Excursions & Hiking Activities 2015 ΕΤΗΣΙΑ ΔΙΑΣΧΙΣΗ ΤΟΥ ΦΑΡΑΓΓΙΟΥ ΤΗΣ ΣΑΜΑΡΙΑΣ

2015 ΕΤΗΣΙΑ ΔΙΑΣΧΙΣΗ ΤΟΥ ΦΑΡΑΓΓΙΟΥ ΤΗΣ ΣΑΜΑΡΙΑΣ

ΕΤΗΣΙΑ ΔΙΑΣΧΙΣΗ ΤΟΥ ΦΑΡΑΓΓΙΟΥ ΤΗΣ ΣΑΜΑΡΙΑΣ

SAMARIA1

Αποτελεί θεσμό πλεον για το σχολείο μας, μετά το πέρας των Εξετάσεων, να διοργανώνεται η διάσχιση του Φαραγγιού της Σαμαριάς απο τους Γυμναστές μας, κ.Φίλλη και κ.Δασκαλάκη. Στην διάσχιση αυτή παίρνουν μέρος κυρίως μαθητές της Τρίτης Τάξης, Καθηγητές του Συλλόγου μας αλλά και γονείς μαθητών.

Το Φαράγγι της Σαμαριάς βρίσκεται στην Κρήτη, στο νότιο τμήμα του νομού Χανίων. Με μήκος 18 χιλιομέτρων, είναι ίσως το μεγαλύτερο σε μήκος φαράγγι της Ευρώπης μετά από το φαράγγι του Βερντόν στη Γαλλία. Είναι Εθνικός Δρυμός της Ελλάδας από το 1962 και φιλοξενεί πολλά ενδημικά είδη πουλιών και ζώων, το πιο γνωστό από τα οποία είναι ο κρητικός αίγαγρος γνωστός και σαν κρι-κρι. Το όνομά του το πήρε από το εγκαταλελειμμένο σήμερα χωριό της Σαμαριάς, που με τη σειρά του οφείλει το όνομα στην εκκλησία της Οσίας Μαρίας. Κατά τη διάρκεια της Τουρκοκρατίας αποτέλεσε κρησφύγετο επαναστατών και του τοπικού πληθυσμού. Από το 2010 αποτελεί μέρος του Παγκόσμιου Δικτύου Αποθέματων Βιόσφαιρας της UNESCO.

Το φαράγγι είναι από τα σημαντικά αξιοθέατα της Κρήτης έλκοντας πολλές χιλιάδες τουριστών που θέλουν να διασχίσουν περπατώντας τη διαδρομή των 18 χιλιομέτρων από το Ομαλό μέχρι την Αγία Ρουμέλη.

Φωτογραφίες: Μ.Φουρουντζόγλου, Χ.Δασκαλάκης

faraggi1

FARAGGI2013

SAMARIA 3

FARAGGI 2014 2

FARAGGI 2014

KRI-KRI1

faraggi5

KRI-KRI2

faraggi8

SAMARIA 2

faraggi4

GLYKA NERA

Μια φωτο της παραλίας "Γλυκά Νερά", που την συναντάμε καθώς ταξιδεύουμε με το καραβάκι που μας πάει

από την Αγία Ρουμέλη στα Σφακιά.

faraggi15 1

faraggi15 2