2014 1η ΔΙΑΣΧΙΣΗ ΤΟΥ ΦΑΡΑΓΓΙΟΥ ΤΗΣ ΛΙΣΟΥ

1η ΔΙΑΣΧΙΣΗ ΤΟΥ ΦΑΡΑΓΓΙΟΥ ΤΗΣ ΛΙΣΣΟΥ

ΚΥΡΙΑΚΗ 12-10-14

ΜΕ ΕΥΘΥΝΗ ΤΩΝ ΓΥΜΝΑΣΤΩΝ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ, ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 12-10-14 ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΠΕΖΟΠΟΡΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΦΑΡΑΓΓΙ ΤΗΣ ΛΙΣΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΛΙΣΣΟ. ΠΗΡΑΝ ΜΕΡΟΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ, ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΚΑΙ ΓΟΝΕΙΣ.

Πληροφορίες: Μέσα από το φαράγγι της Λισσού διέρχεται το μονοπάτι που ενώνει τη Σούγια με την Αρχαία Λισσό. Είναι μεγάλο φαράγγι με ψηλά επιβλητικά τοιχώματα. Ωστόσο το μονοπάτι που οδηγεί στην αρχαία Λισσό καλύπτει μόνο μικρό τμήμα του και η διαδρομή ως εκεί διαρκεί μόλις μια ώρα.

Στην έξοδο του μονοπατιού από τη μεριά της Λισσού συναντάμε την αρχαία Λισσό με το ναό του Ασκληπιού με το ψηφιδωτό δάπεδο, διάσπαρτα ερείπια της αρχαίας πόλης, τάφους, το ρωμαϊκό θέατρο και την εκκλησία του Αγίου Κύρηκου που είναι κτισμένη στη θέση παλαιοχριστιανικής εκκλησίας του 4ου-5ου αιώνα.

Φωτογραφίες: Δασκαλάκης Χρ.

ΛΙΣΣΟΣ1