Αρχική σελίδα Δραστηριότητες ΕΚΔΡΟΜΕΣ+ΠΕΖΟΠΟΡΙΕΣ-Excursions & Hiking Activities 2016 ΔΙΑΣΧΙΣΗ ΤΟΥ ΦΑΡΑΓΓΙΟΥ ΤΟΥ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΗ ΣΤΑ ΣΦΑΚΙΑ

2016 ΔΙΑΣΧΙΣΗ ΤΟΥ ΦΑΡΑΓΓΙΟΥ ΤΟΥ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΗ ΣΤΑ ΣΦΑΚΙΑ

ΔΙΑΣΧΙΣΗ ΤΟΥ ΦΑΡΑΓΓΙΟΥ ΤΟΥ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΗ ΣΤΑ ΣΦΑΚΙΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ 22 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016

Με πρωτοβουλία των γυμναστών μας, κ.Φίλλη και κ.Δασκαλάκη, διοργανώθηκε πεζοπορία και διάσχιση του πανέμορφου φαραγγιού του Καλλικράτη. Πήραν μέρος αρκετοί μαθητές, γονείς καθώς και Καθηγητές του σχολείου μας.

Φαράγγι Καλλικράτη: Είναι ένα από τα πολλά φαράγγια της περιοχής των Σφακίων και έχει ως αφετηρία του το ορεινό χωριό Καλλικράτης. Είναι σχετικά μικρό, καθώς για τη διάσχισή του απαιτούνται περίπου 3,5 ώρες πεζοπορίας. Καταλήγει ανάμεσα στα χωριά Πατσιανός και  Καψόδασος, 8 χιλιόμετρα μακριά από τη Χώρα των Σφακίων. Μετά το μέσο της απόστασης και ακολουθώντας το πετρόκτιστο ? σε κάποια σημεία ? μονοπάτι, η θέα προς το Λιβυκό πέλαγος και τον κάμπου του Φραγκοκάστελου είναι μαγευτική.

Kallikratis1

Kallikratis2