Αρχική σελίδα Δραστηριότητες ΕΚΔΡΟΜΕΣ+ΠΕΖΟΠΟΡΙΕΣ-Excursions & Hiking Activities 2013 ΔΙΑΣΧΙΣΗ ΤΟΥ ΦΑΡΑΓΓΙΟΥ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΕΙΡΗΝΗΣ 20-10-13

2013 ΔΙΑΣΧΙΣΗ ΤΟΥ ΦΑΡΑΓΓΙΟΥ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΕΙΡΗΝΗΣ 20-10-13

ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΡΑΓΓΙ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΕΙΡΗΝΗΣ

Στη ?υτική πλευρά των Λευκών Ορέων, στην Επαρχία Σελίνου (Δήμος Ανατολικού Σελίνου) βρίσκεται το ?οναδικό σε ο?ορφιά και βλάστηση Φαράγγι της Αγίας Ειρήνης. Το φαράγγι έχει πάρει το όνο?ά του από το ο?ώνυ?ο χωριό που βρίσκεται κοντά στη βόρεια είσοδό του. Το φαράγγι αποτελεί τ?ή?α του Ευρωπαϊκού ?ονοπατιού Ε4, έχει ?ήκος 7,5 χιλιό?ετρα και η διάβαση του διαρκείπερίπου τρεις ώρες. Η Νότια είσοδος απέχει 5 χιλιό?ετρα από το παραθαλάσσιο χωριό της Σούγιας. Αποτελεί τ?ή?α της περιοχής NATURA 2000 ?ε Κωδικό GR 4340008 και έχει επίσης χαρακτηριστεί ως Καταφύγιο Άγριας Ζωής από το Υπουργείο Γεωργίας. Το φαράγγι αποτελεί τ?ή?α του βιοτόπου του Κρητικού Αίγαγρου και χαρακτηρίζεται από ποικίλα ?ικροπεριβάλλοντα που αποτελούν καταφύγιο και ενδιαίτη?α για πολλά είδη πανίδας. Χαρακτηριστικός είναι και ο πλούτος της δασικής βλάστησηςτόσο από άποψη δένδρων (Κυπαρίσσι, Τραχεία πεύκη, Σφενδά?ι , Πλάτανος, Πουρνάρι, Αριά) αλλά και των θά?νων, φρυγάνων καθώς και των αρω?ατικών φυτών ?ε κυριότερο τον δίκτα?ο.

Η σπουδαιότητα ό?ως του φαραγγιού δεν περιορίζεται στην υψηλή του βιοποικιλότητα ή στην αισθητική του αξία αλλά και στην ιστορική και πολιτιστική του ταυτότητα. Στη θέση «Πολλά Σπιτάκια» ?έσα στο Φαράγγι κατέφευγαν οι επαναστάτες την εποχή της Τουρκοκρατίας και από εκεί ξεκινά και το ?ονοπάτι της «Φυγού» που ήταν και η έξοδος διαφυγής από το Φαράγγι προς την περιοχή του Ο?αλού. Στην περιοχή βρίσκεται η βυζαντινή εκκλησία του Χριστού (1358?.Χ.) και ο ερειπω?ένος ναός του Αγ. Γεωργίου(1460 ?.Χ.). Νοτιότερα υπάρχουν οι αρχαίες πόλεις της Ελύρου, της Υρτακίνας της Συίας, της Λισσού και της Ποικιλασσού. Το Αγιερηνιώτικο φαράγγι είναι το δεύτερο σε επισκεψι?ότητα φαράγγι του Νο?ού Χανίων ?ετά την Σα?αριά. Χαρακτηριστικό επίσης είναι ότι είναι επισκέψι?ο για ?εγαλύτερη χρονική περίοδο (σε σχέση ?ε την Σα?αριά) και ότι αποτελεί έναν αναπτυσσό?ενο φυσικό πόρο.

ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΣΧΙΣΗ ΤΟΥ ΦΑΡΑΓΓΙΟΥ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΕ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ, ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ:

ΚΥΡΙΑΚΗ 20-10-2013

ag eirini1

ag eirini2

ag eirini3

ag eirini4

ag eirini5

ag eirini14

ag eirini6

ag eirini7

ag eirini8

ag eirini11