Αρχική σελίδα Δραστηριότητες ΕΚΔΡΟΜΕΣ+ΠΕΖΟΠΟΡΙΕΣ-Excursions & Hiking Activities 2012 ΔΙΑΣΧΙΣΗ ΤΟΥ ΦΑΡΑΓΓΙΟΥ ΤΗΣ ΙΜΠΡΟΥ ΣΤΙΣ 21-10-12

2012 ΔΙΑΣΧΙΣΗ ΤΟΥ ΦΑΡΑΓΓΙΟΥ ΤΗΣ ΙΜΠΡΟΥ ΣΤΙΣ 21-10-12

ibros6

ΠΕΖΟΠΟΡΙΑ - ΔΙΑΣΧΙΣΗ ΤΟΥ ΦΑΡΑΓΓΙΟΥ ΤΗΣ ΙΜΠΡΟΥ ΣΤΑ ΣΦΑΚΙΑ

ibros5

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕ ΠΕΖΟΠΟΡΙΑ-ΔΙΑΣΧΙΣΗ ΤΟΥ ΦΑΡΑΓΓΙΟΥ ΤΗΣ ΙΜΠΡΟΥ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2012. ΠΗΡΑΝ ΜΕΡΟΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ, ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ  ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΜΑΣ. ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑΜΕ ΤΟ ΦΡΟΥΡΙΟ ΣΤΟ ΦΡΑΓΚΟΚΑΣΤΕΛΛΟ ΣΦΑΚΙΩΝ, ΟΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΞΕΝΑΓΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΜΑΣ, κ.ΑΘΑΝΑΣΑΚΗ.

Φωτογραφίες: Χατζάκη Μαρία

Φαράγγι της Ίμπρου:

Τo δεύτερο σε επισκεψιμότητα φαράγγι του Νομού Χανίων μετά από αυτό της Σαμαριάς. Η είσοδος του φαραγγιού βρίσκεται στο τέλος του οικισμού, και οι επισκέπτες αρχίζουν την κατάβαση από διάφορα σημεία δίπλα στις ταβέρνες. Αποτελεί πόλο έλξης των επισκεπτών γιατί η διάβασή του είναι ομαλή και σύντομη λόγω του μήκους των 8 χιλ. Η πεζοπορία του διαρκεί 2-3 ώρες και γοητέυει και τον πιο δύσκολο φυσιολάτρη. Ο Γερμανός περιηγητής Μ Δέφνερ αναφέρει στις οδοιπορικές εντυπώσεις του ότι είδε πολλά φαράγγια στις Βαυαρικές Άλπεις, στο Τυρόλο και στην Ελβετία αλλά δεν είδε πουθενά τόσο στνό, τόσο βαθύ και τόσο μακρύ σαν το φαράγγι της Ίμβρου. Είναι προσιτό και σε εκείνους που δεν μπορούν να περπατήσουν πολύ και δεν απαιτείται οδηγός. Είναι βατό όλο το χρόνο εκτός ακραίων καιρικών φαινομένων.

ibros1

ibros2