Αρχική σελίδα Δραστηριότητες EKΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ - Educational Visits 2017 ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΣΕ ΠΗΛΙΟ & ΜΕΤΕΩΡΑ - Visit to Pilio & Meteora

ΠΕ λογκο 2017

2017 ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΣΕ ΠΗΛΙΟ-ΜΕΤΕΩΡΑ

2-4 AΠΡΙΛΙΟΥ 2017

Ekdromi Pilio

Η Εκδρομή αυτή πραγματοποιήθηκε σε συνδιασμό με την Περιβ.Ομάδα του ΕΠΑΛ Ελ.Βενιζέλου (Τμήμα Υγείας-Πρόνοιας) και πήραν μέρος 37 μαθητές από τα 2 σχολεία.

ΣΥΝΟΔΟΙ: Μαρία Χατζάκη & Γεώργιος Φίλλης (από το 2ο Γυμνάσιο Χανίων), Αλεξάκη Βάσω & Δασκαλάκη Κων/να (από το ΕΠΑΛ Ελ.Βενιζέλου) & η Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Ν.Χανίων, κ.Μαρματάκη Αρετή

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΡΟΜΗΣ:

ΚΥΡΙΑΚΗ 2-4-2017  Άφιξη στον Πειραιά κι αναχώρηση με το λεωφορείο για Μακρινίτσα, ξενάγηση στο χωριό. Επίσκεψη στις Κρήνες της και παρατήρηση της βιοποικιλότητας της περιοχής, από όπου ξεκίνησε η φαρμακευτική χρήση των βοτάνων με τον Κένταυρο Χείρωνα. Ακολουθεί μια μικρή περιήγηση με το λεωφορείο στα όμορφα παραδοσιακά χωριά του Πηλίου, όπως η Πορταριά. Επιστροφή στον Βόλο, τακτοποίηση στο ξενοδοχείο.

Makrinitsa oles

ΔΕΥΤΕΡΑ 3-4-2017:

Αναχώρηση για την περιοχή των Μετεώρων με το λεωφορείο. Επίσκεψη/ξενάγηση στις δύο κοντινότερες Μονές των Μετεώρων (Ι.Μονή Νικολάου Αναπαυσά, Ι.Μονή Ρουσάνου) με την αξεπέραστη φυσική ομορφιά και τον τεράστιο πλούτο της ορθοδοξίας, της ιστορίας και των παραδόσεων. Μετά από μια 2ωρη επίσκεψη στα Τρίκαλα, επιστροφή στον Βόλο.

Meteora oles

ΤΡΙΤΗ 4-4--2017:

Αναχώρηση με το λεωφορείο για Αθήνα, με μία στάση στις Θερμοπύλες. Επίσκεψη στις πηγές των Θερμοπυλών, στο άγαλμα του Λεωνίδα και στο Κέντρο Ιστορικής Ενημέρωσης Θερμοπυλών, όπου παρακολουθήσαμε το αντίστοιχο εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Μετάβαση στον Πειραιά.

Thermop oles

Η συνεργασία των Περιβαλλοντικών Ομάδων των 2 σχολείων υπήρξε άψογη και ελπίζουμε να συνεχιστεί!

Βοτανα