Αρχική σελίδα Δραστηριότητες EKΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ - Educational Visits 2013 ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΧΑΝΙΩΝ & ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΚΗ ΖΕΗ 5-11-13

2013 ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΧΑΝΙΩΝ & ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΚΗ ΖΕΗ 5-11-13

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ Β1, Β2 ΣΤΗΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ

ΑΛΚΗ ΖΕΗ ΣΤΗΝ

ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΚΗΠΟΥ ΧΑΝΙΩΝ

5-11-13

ALKI ZEI 1

ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ Β1, Β2 ΣΥΝΟΔΕΨΑΝ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΕΣ :

ΡΟΥΚΟΥΝΑΚΗ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΣΚΑΛΙΔΗ ΝΙΚΗ (ΦΙΛΟΛΟΓΟΙ).

ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ:

Η Άλκη Ζέη είναι Ελληνίδα συγγραφέας, πεζογράφος και μεταφράστρια. Γεννήθηκε στην Αθήνα το 1925, αλλά έζησε τα παιδικά της χρόνια στη Σάμο. Ασχολήθηκε με το γράψιμο από μικρή. Σπούδασε φιλοσοφία του θεάτρου στην Φιλοσοφική του πανεπιστημίου των Αθηνών,της Δραματικής Σχολής του Εθνικού Ωδείου Αθηνών, καθώς και στο τμήμα σεναριογραφίας του Ινστιτούτου Κινηματογράφου της Μόσχας. Όταν ήταν μαθήτρια γυμνασίου, άρχισε να γράφει έργα για το κουκλοθέατρο. Ένας από τους χαρακτήρες που δημιούργησε, ο Κλούβιος, έγινε μετέπειτα ένας από τους κυριότερους ήρωες του κουκλοθέατρου Αθηνών "Μπάρμπα Μυτούσης".

Μαζί με τη Ζωρζ Σαρή, με την οποία γνωρίζονταν από τα σχολικά τους χρόνια, καθιέρωσε ένα νέο στυλ στο νεανικό μυθιστόρημα, τόσο από την άποψη του ζωντανού, αυτοβιογραφικού ύφους όσο και της εισαγωγής του πολιτικού, κοινωνικού και ιστορικού στοιχείου στο είδος. Το εφηβικό μυθιστόρημα Η Κωνσταντίνα και οι αράχνες της κέρδισε το βραβείο της IBBY για το καλύτερο βιβλίο για μεγάλα παιδιά, και η Άλκη Ζέη έχει προταθεί ως υποψήφια για το βραβείο Χανς Κρίστιαν Άντερσεν και το βραβείο Άστριντ Λίντγκρεν λογοτεχνίας. Το Βραβείο Mildred L. Batchelder απονεμήθηκε για τη μετάφραση στα αγγλικά και δημοσίευσης στις Ηνωμένες Πολιτείες του έργου Αγριόγατα πίσω από το γυαλί (1970), Ο Πέτρος στον πόλεμο (1974), και ο ήχος των ποδιών του Δράκου (1980). Τα έργα της Άλκης Ζέη περιέχουν πολύ έντονα βιωματικά στοιχεία και αναφέρονται στην σύγχρονη εποχή και στους αγώνες για έναν καλύτερο κόσμο. Έχουν μεταφραστεί σε πολλές γλώσσες.

ALKI ZEI 2

ALKI ZEI 3