ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ 2ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΧΑΝΙΩΝ

Παρακάτω παρατίθενται διάφορες φωτογραφίες από σχολικές εκδρομές , εξόδους του Συλλόγου Καθηγητών , κοπές πίτας και σχολικές εορτές:

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2005-06

"Μοναστήρι του Καρόλου"- Ιαν 2006: κοπή πίτας Συλλόγου μετά την συνένωση του 2ου με το 3ο Γυμνάσιο

------------------

Απόκριες 2006: Γιορτή σχολείου και κοπή πίτας Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

Τζιτζιφές 28-6-2006 : ετήσια έξοδος Συλλόγου για το τέλος του σχολ.έτους 2005-06

---------------------

ΣΧΟΛ.ΕΤΟΣ 2006-07

Θέρισο 7-2-2007: πραγματοποιήθηκε η μηνιαία εκδρομή του σχολείου και η κοπή πίτας

του Συλλόγου στο "Μετερίζι"

Πέμπτη 17-5-2007: Γιορτή για το τέλος του σχολικού έτους 2006-07

-----------------------------

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2007-08

Από την κοπή πίτας του Συλλόγου τον Φεβρουάριο του 2008

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2008-09

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΠΑΖΑΡΙ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΣΤΙΣ 17-12-2009

Την Πέμπτη 17 Δεκεμβρίου 2009 έγινε ένα χριστουγεννιάτικο παζάρι στο προαύλιο του 2ου Γυμνασίου Χανίων. Οι μαθητές του σχολείου με την βοήθεια της διευθύντριας κ.Τζινάκη Μαρίας , του Συλλόγου Καθηγητών και υπό την καθοδήγηση της κ.Απαλάκη Αργυρώς , κατάφεραν να μαζέψουν το ποσό των 1.289 . Τα παιδιά , πιστά στο πνεύμα των Χριστουγέννων, αποφάσισαν να δοθούν τα χρήματα  στο Κέντρο Παιδικής Μέριμνας.

Ακολουθούν φωτογραφίες από την εκδήλωση:

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2009-10

ΕΞΟΔΟΣ  ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΣΤΗΝ ΤΑΒΕΡΝΑ "ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ"

ΤΗΝ ΤΣΙΚΝΟΠΕΜΠΤΗ 2010

ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ ΣΧΟΛΕΙΟΥ 12-2-2010

ΠΕΜΠΤΗ  6  ΜΑΪΟΥ  2010

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΛΦΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ 2ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΧΑΝΙΩΝ

ΜΕ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΥΨΩΝΑ ΛΕΜΕΣΟΥ ΚΥΠΡΟΥ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2010-11

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΠΑΖΑΡΙ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΣΤΙΣ 23-12-2010

Την Πέμπτη 23 Δεκεμβρίου 2010 έγινε χριστουγεννιάτικο παζάρι στο προαύλιο του 2ου Γυμνασίου Χανίων. Οι μαθητές του σχολείου με την βοήθεια της διευθύντριας κ.Τζινάκη Μαρίας, του Συλλόγου Καθηγητών και υπό την καθοδήγηση της κ.Χατζάκη Μαρίας, κ.Ρουκουνάκη Χαράς και του κ.Μιχελάκη Χρήστου, κατάφεραν να μαζέψουν ένα ποσό που θα δοθεί σε κάποιο ίδρυμα για παιδιά. Τα παιδιά του σχολείου, πιστά στο πνεύμα των Χριστουγέννων, ετοίμασαν χειροποίητα δώρα και γλυκά από τα σπίτια τους, έφτιαξαν κρέπες, έπαιξαν μουσική και κλήρωσαν διάφορα δώρα.

Ακολουθεί το αφιέρωμα των Χανιώτικων Νέων  :

Φωτογραφίες από την εκδήλωση:

ΑΝΑΒΑΣΗ ΣΤΑ ΛΕΥΚΑ ΟΡΗ ΚΑΙ ΔΙΑΝΥΚΤΕΡΕΥΣΗ

ΣΤΟ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ ΤΟΥ ΚΑΛΛΕΡΓΗ

12-13 ΜΑΡΤΙΟΥ 2011

Το Σάββατο 12 Μαρτίου 2011 μια ομάδα από 20 μαθητές της Γ' Τάξης Γυμνασίου και 4 συνοδοί Καθηγητές ξεκίνησαν από το οροπέδιο του Ομαλού και ανέβηκαν στο καταφύγιο του Καλλέργη όπου και διανυκτέρευσαν. Το χιόνι που είχε πέσει νωρίτερα την ίδια βδομάδα έκανε το τοπίο μοναδικό αλλά και την ανάβαση να κρατήσει 3 ώρες!

Το καταφύγιο Καλλέργη βρίσκεται στην δυτική πλευρά της Κρήτης, στο νομό Χανίων, πάνω από το οροπέδιο του Ομαλού και δίπλα από τον Εθνικό Δρυμό Λευκών Ορέων και το Φαράγγι της Σαμαριάς, σε υψόμετρο 1,680μ. Η περιοχή του καταφυγίου είναι πανέμορφη, με υπέροχη θέα σε όλες τις ψηλές κορυφές των Λευκών Ορέων, αλλά και στο Κρητικό και στο Λιβυκό πέλαγος. Η προσέγγιση του καταφυγίου γίνεται με πεζοπορία 1,30 ώρας από το οροπέδιο Ομαλού σε μονοπάτι και αγροτικό δρόμο 5 χιλιομέτρων.

Αρχηγός εκδρομής :  κ. Φίλλης Γιώργος.

Συνοδοί Καθηγητές : κ.Δασκαλάκης Χρήστος, κ.Παπαδάκη Χριστίνα και κ.Χατζάκη Μαρία.

---------------

ΕΚΔΡΟΜΗ Γ ΤΑΞΗΣ 2011

Η 4μερη εκδρομή της Γ' Τάξης για το σχολικό έτος 2010-11 έγινε 1-5 Απριλίου 2011 και επισκεφτήκαμε τα εξής μέρη: τ ηνΑκρόπολη και το Μουσείο Ακρόπολης, τον ισθμό της Κορίνθου, την αρχαία Ακροκόρινθο, τις Μυκήνες, την αρχαία Επίδαυρο και το Ναύπλιο.

Συνοδοί καθηγητές ήταν η διευθύντρια κ.Τζινάκη Μαρία (για τις 2 πρώτες μέρες) και ο κ.ΜΑΛΑΝΔΡΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ,   η κ.ΠΑΠΑΔΑΚΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ,  ο κ.ΦΙΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ και η κ.ΧΑΤΖΑΚΗ ΜΑΡΙΑ.

Ακροκόρινθος

Ναύπλιο

Μουσείο Επιδαύρου

Επίδαυρος

---------------------------------

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ 2ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΧΑΝΙΩΝ ΣΤΟ

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΥΨΩΝΑ ΚΥΠΡΟΥ

1-6 ΜΑΪΟΥ 2011

Στα πλαίσια της αδελφοποίησης του Γυμνασίου μας με το Γυμνάσιο Ύψωνα Λεμεσού , πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στην Κύπρο κατά την εβδομάδα 1 με 6 Μαΐου 2011.

Ο Ύψωνας είναι ένα από τα μεγαλύτερα χωριά της επαρχίας Λεμεσού και  βρίσκεται 7 περίπου χιλιόμετρα δυτικά της πόλης Λεμεσού.

Στην επίσκεψη αυτή πήραν μέρος Μαθητές της Β' Γυμνασίου, γονείς, η διευθύντρια κ.Τζινάκη Μαρία, Καθηγητές του σχολείου κι εκπρόσωποι του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

Τα παιδιά του σχολείου μας φιλοξενήθηκαν σε σπίτια συμμαθητών τους από την Κύπρο. Η υποδοχή, η φιλοξενία και η οργάνωση των επισκέψεων από τον Κυπριακό σύλλογο ήταν υποδειγματική.

Πραγματοποιήθηκαν επισκέψεις στην Λευκωσία, στα "Φυλακισμένα Μνήματα", στην Λάρνακα, στην Τρόοδο, στην Λεμεσό, στο αρχαίο Θέατρο του Κουρίου , στο Λόφου κ.α.

Τετάρτη 4 Μαϊου 2011 - Η διευθύντρια κ.Τζινάκη παραλαμβάνει αναμνηστική πλακέτα απο τον πρόεδρο του κοινοτικού συμβουλίου κ. ριστο Παλούζα

Οι μαθητές των Χανίων έκαναν επίδειξη Κρητικών χορών και απήγγειλαν μαντινάδες

Οι μαθητές της Κύπρου παρουσίασαν το Θεατρικό έργο "ο Αρχοντοχωριάτης" του Μολιέρου

Οι Κύπριοι μαθητές έκαναν αναπαράσταση του Κυπριακού γάμου