Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Erasmus+ KA2 Ευρωπαϊκά Προγράμματα 2018 "Europäische Arbeitswelten?"- Επίσκεψη στο Ούντινε της Ιταλίας 14-19/10/2018 - Visit at Italy

ΕRASMUS+ KA2

"Europäische Arbeitswelten?"

Επίσκεψη στο Ούντινε της Ιταλίας από 14 έως 19 Οκτωβρίου 2018

Στο-γραφικο-Cividale

Υπάρχουν Ευρωπαϊκά Περιβάλλοντα Εργασίας;

LogoPuzzleSc  2

Το 2ο Γυμνάσιο Χανίων επιχειρεί να δώσει την απάντηση μέσα από ένα πρόγραμμα Erasmus+. Η αρχή έγινε το Σεπτέμβριο του 2017 με μαθητές του σχολείου μας να διερευνούν στη διάρκεια του προηγούμενου σχολικού έτους χώρους εργασίας μέσα από ερωτήματα τα οποία οι ίδιοι συνεργατικά διαμόρφωσαν. Αφού ταξιδέψαμε στη Γαλλία τον περασμένο Μάρτιο και στη συνέχεια φιλοξενήσαμε τη συνάντηση στα Χανιά, μας υποδέχτηκαν πρόσφατα οι Ιταλοί συνεργάτες μας στο Ούντινε της Ιταλίας από 14 έως 19 Οκτωβρίου μαζί με τους εταίρους από τη Γαλλία και την Αυστρία.

Η-αφισα

Στο πλαίσιο του προγράμματος „Europäische Arbeitswelten?” οι Ιταλοί μαθητές του Τεχνικού Λυκείου Αντόνιο Ζανόν παρουσίασαν με τη σειρά τους εταιρείες και επαγγέλματα. Μεταξύ αυτών συμπεριλαμβάνονται η NIU (ρούχα), Fantoni S.P.A. (έπιπλα από MDF), Julia Jutensili (λάμες κοπής, με γραφεία σε Γαλλία, Σαγκάη και Σικάγο), Jacuss (οινοποιείο), Someda (αγροτική επιχείρηση που παράγει βιολογικά δημητριακά και κρασί). Ακόμη, παρουσιάστηκε η εταιρεία Prima Cassa, η οποία αποτελεί συγχώνευση τριών τραπεζών, καθώς και η Media Friuli που περιλαμβάνει τηλεοπτικό σταθμό, εφημερίδα και live streaming, συνδυάζοντας κλασικές και σύγχρονες μορφές ενημέρωσης. Εντύπωση προκάλεσε ένα από τα αντικείμενα παραγωγής της εταιρείας Calzavara, καθώς εκτός από τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες παρέχει και τη δυνατότητα να κάνεις μια κεραία να φαίνεται σαν (τεχνητό) δέντρο.
Βέβαια, το βίωμα είναι σημαντικότερο από το να παρακολουθείς απλά μια παρουσίαση. Αξιόλογες ήταν έτσι για τους μαθητές μας οι επισκέψεις στην ILLY και το Πανεπιστήμιο του Καφέ στην Τεργέστη, στη χαλυβουργία Danieli S.P.A. με τα τεράστια μηχανήματα, την έκθεση επίπλων του εργοστασίου Calligaris στο Manzano, και τη Morgante Salumi, βιοτεχνία παραγωγής προσούτο στο Σαν Ντανιέλε. Ίσως μάλιστα ειδικά η τελευταία αυτή επίσκεψη θα μείνει στη μνήμη μας συνοδευόμενη από τη χαρακτηριστική αλλά διόλου ευχάριστη οσμή στους χώρους εργασίας, η οποία όμως ευτυχώς δεν απέτρεψε τους περισσότερους από τους συμμετέχοντες να απολαύσουν σάντουιτς με πεντανόστιμο προσούτο μετά την ξενάγηση!
Εννοείται πως ξεναγηθήκαμε στο όμορφο Ούντινε, καθώς και στη μικρότερη αλλά γραφική γειτονική πόλη Cividale. Την Τεργέστη δεν τη χορτάσαμε, αλλά πρόλαβε να μας εντυπωσιάσει. Στο μικρότερο Σαν Ντανιέλε τρυπώσαμε στα κλεφτά στη Βιβλιοθήκη, και ο βιβλιοθηκάριος κ. Angelo Floramo μας συγκίνησε με την προθυμία του να μας εξηγήσει το περιεχόμενο και την ιστορία κάποιων από τα σημαντικότερα και παλαιότερα βιβλία της συλλογής, τα οποία ξεφύλλισε με απόλυτο σεβασμό και φορώντας γάντι.

Στην-εταιρεια-Calligaris

Με όμορφα χρώματα θα θυμούνται τη συνολική εμπειρία της συνάντησης, τόσο οι μαθητές, η Δάφνη, η Ελένη, η Άρτεμις και οι δυο Γιώργηδες μας, όσο και οι συνοδοί καθηγητές. «Η σχέση εμπιστοσύνης που αναπτύχθηκε μεταξύ των παιδιών και των καθηγητών στη διάρκεια του ταξιδιού είναι συγκινητική» κατά την κ. Φουρουντζόγλου. Η κ. Τσισκάκη συμμετέχοντας πρώτη φορά σε πρόγραμμα Erasmus+ επεσήμανε «την πολύ ζεστή και απλόχερη φιλοξενία των Ιταλών που ήταν πάντα πρόθυμοι και περιποιητικοί, καθώς και την εξαιρετική οργάνωση του σχολείου, αλλά και όλων των δραστηριοτήτων που πραγματοποιήθηκαν στο πλαίσιο της διοργάνωσης». Ο διευθυντής κ. Αθανασάκης εκφράστηκε ως εξής: «Εμπειρίες υπέροχες και μοναδικές. Να βλέπεις παιδιά από διαφορετικές χώρες να συνεργάζονται άψογα μεταξύ τους ξεπερνώντας προκαταλήψεις και στερεότυπα. Να γνωρίζεις άλλα εκπαιδευτικά συστήματα και να επικοινωνείς με συναδέλφους Ιταλούς, Γάλλους και Αυστριακούς διαπιστώνοντας ότι πασχίζουμε όλοι με τον τρόπο μας για τον ίδιο σκοπό!»
Ας κλείσουμε με τα αντιπροσωπευτικά λόγια της μαθήτριας μας Άρτεμις Τσεπέτη: «Το ταξίδι μας, αν και λίγο κουραστικό καθώς αλλάξαμε 3 αεροπλάνα, ήταν υπέροχο διότι ήμασταν πολύ δεμένοι σαν ομάδα. Η οικογένεια που με φιλοξένησε ήταν πολύ ζεστή μαζί μου και πρόθυμη να μου προσφέρει τα πάντα. Το Erasmus+ σαν πρόγραμμα μου έδωσε την ευκαιρία να μάθω πολλά για τους εργασιακούς χώρους της γειτονικής χώρας αλλά και για τις συνήθειες των κατοίκων. Ακόμη, οι μαθητές μπορέσαμε να νιώσουμε μεγαλύτερη οικειότητα με τους καθηγητές μας. Κάθε στιγμή σε αυτό το πρόγραμμα μου προσέφερε πολλά και είναι μια εμπειρία που θα μου μείνει αξέχαστη».

Μαρία Φουρουντζόγλου
Συντονίστρια του προγράμματος